Szkolenie na zamówienie
Terapia poznawczo-behawioralna dzieci i młodzieży
Psychoterapia OCD u dzieci i młodzieży

Osoba prowadząca
Iwona Dąbrowska

Jeden z pierwszych znanych nam opisów zespołu natręctw pochodzi z XV wieku, kiedy to objawy zespołu obsesyjno – kompulsyjnego opisano u jednego z angielskich mnichów – „zaczął sądzić, że teraz ma spędzać na czytaniu ksiąg sześć godzin, ponieważ przeczytał je sześć razy. Wkrótce uznał, że musi poświęcać na to ponad 12 godzin każdego dnia." Jednak dopiero XIX wiek przyniósł tak naprawdę badania nad tym schorzeniem. W 1833 roku opisano mężczyznę, który nie odważał się przejść przez most, kiedy ujrzał skrzyżowanie belki. W 1838 roku ukazała się praca przedstawiająca szczegółowo objawy nerwicy natręctw u 34 letniej kobiety cierpiącej z powodu nadmiernego mycia rąk, licznych obaw dotyczących możliwości zabrudzenia ubrań oraz lęku przed możliwością dokonania przez nią kradzieży

Czas trwania szkolenia: 10 godzin dydaktycznych

Odbiorcy szkolenia: psycholodzy, psychiatrzy, pedagodzy oraz studenci powyższych kierunków

Cel szkolenia:

W ICD-10 zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne (nerwica natręctw) klasyfikuje się jako F42. Do wiodących objawów zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych zalicza się nawracające uporczywe myśli natrętne (obsesje) lub czynności przymusowe (kompulsje). Myśli natrętne (obsesje) to nawracające, uporczywe idee, myśli, wyobrażenia lub impulsy; wdzierają się do świadomości wbrew woli, odczuwane jako natrętne, przeszkadzające, budzą lęk; tematycznie związane nie tylko z realnymi problemami. Chory uświadamia sobie je jako własne, próbuje je zignorować lub pozbyć się przy pomocy innych myśli lub działań. Czynności natrętne (kompulsje), to powtarzające się, niecelowe formy zachowania lub czynności psychiczne, ujawniające się wbrew woli, realizowane w sposób stereotypowy, często jako odpowiedź na myśl natrętną. Podejmowane w celu zmniejszenia lęku. Ruminacje myślowe to długotrwały ciąg nieproduktywnych myśli na pewien temat; nie wnikają one do świadomości chorego w ukształtowanej postaci i z określoną treścią, są one przymusowym działaniem psychicznym, zazwyczaj poprzedzonym natrętną myślą

W trakcie warsztatu omawiamy zarówno model leczenia behawioralnego, jak i poznawczego OCD. W przypadku terapii behawioralnej dokonuje się połączenia klasycznej ekspozycji (prowokowania lękorodnej sytuacji lub prezentacji bodźca wywołującego rytuał) z powstrzymaniem reakcji, czyli udaremnieniem rytuały lub czynności natrętnej wykonywanej w celu zmniejszenia niepokoju czy lęku. W terapii poznawczej niepokój towarzyszący objawom OCD jest definiowany jako odpowiedź na dokonywaną przez pacjenta interpretację doświadczanych myśli natrętnych. W związku z tym celem terapii jest odkrycie myśli automatycznych i schematów poznawczych wzbudzanych przez myśli natrętne oraz próba ich modyfikacji. Tak planujemy leczenie by pacjent mógł zmienić sposób myślenia i interpretacji znaczenia myśli natrętnej.

Program szkolenia:

  1. Omówienie obrazu klinicznego OCD
  2. Omówienie zalecanych algorytmów postępowania w OCD.
  3. Behawioralne programy terapeutyczne w leczeniu OCD – omówienie szczegółowe wraz z ćwiczeniami praktycznymi
  4. Podstawowe założenia terapii poznawczej
  5. Model poznawczy leczenia OCD

Forma prowadzenia zajęć:

Krótki wstęp teoretyczny, prezentacja i omówienie przypadków, prezentacja i ćwiczenie konkretnych technik terapeutycznych indywidualnie i w grupach, prezentacje multimedialne.

Korzyści z uczestnictwa:

Dzięki nabytej wiedzy i poznanym umiejętnościom uczestnicy będą:

  1. Umiejętność rozpoznawania i diagnozowania OCD, użycie kwestionariuszy
  2. Znajomość modeli teoretycznych OCD
  3. Umiejętność zastosowania behawioralnych programów leczenia OCD
  4. Umiejętność zaplanowania pracy poznawczo – behawioralnej.


Każdy uczestnik szkolenia dostanie bogaty zestaw materiałów, oraz certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu terapii poznawczo-behawioralnej.
Poza Schematami
Szkolenia i Superwizje
Dział szkoleń
poniedziałek-piątek:
9:00-16:00
500 340 899
a.leszko poza-schematami.pl
Numer konta bankowego
71 1140 2004 0000 3602 7582 9931
mBank
Newsletter
Zapraszamy do zapisu na newsletter, dzięki któremu nie przegapisz żadnych ważnych informacji.
Zapisz się na newsletter