Szkolenie na zamówienie
Praca z trudnymi dziećmi w szkole
Warsztaty dla dobrych nauczycieli

Osoba prowadząca
Marta Jerzak

Czas trwania szkolenia: 40 godzin dydaktycznych

Szkolenie obejmuje:

Część I: 20 godzin dydaktycznych omawiających program.

Pomiędzy 1 i 2 blokiem uczestnicy mają przeprowadzić warsztaty dla Nauczycieli na podstawie omówionego w pierwszej części podręcznika.

Część II: superwizja przeprowadzonych przez uczestników warsztatów. Obejmuje 20 godzin dydaktycznych (około pół roku po I części).

Propozycja adresowana jest do: nauczycieli, psychologów, pedagogów oraz studentów powyższych kierunków, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz pedagogów szkolnych

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest nabycie przez uczestników umiejętności prowadzenia Warsztatów dla dobrych Nauczycieli. Szkolenie rozpoczyna się blokiem teoretycznym poświęconym zagadnieniom zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Główny nacisk położony jest na odróżnianie objawów ADHD od niepożądanych zachowań. W dalszej części uczestnicy uzyskują wiedzę na temat technik behawioralnych, które z powodzeniem można wprowadzać do codziennej pracy z zespołem klasowym. Zdobyta wiedza teoretyczna wykorzystywana jest w trakcie praktycznych ćwiczeń. Każdy z uczestników bazując na konkretnych przypadkach ze swojej praktyki opracowuje model działania wspierający pracę z uczniem.

Poza pracą z dzieckiem wiele trudności przysparza nauczycielom współpraca z rodzicami. Stąd jednym z prezentowanych elementów jest omówienie komunikacji pomiędzy szkołą a rodzicami.

Dodatkowym atutem szkolenia jest prezentacja praktycznych działań ogólnoszkolnych służących zapewnieniu bezpieczeństwa, a także eliminujących zachowania niepożądane. Uczestnicy zapoznani będą ze Szkolnym Systemem Bezpieczeństwa, procedurami oraz działaniami interwencyjnymi.

Po zakończeniu I części szkolenia każdy z uczestników zobowiązany jest do przeprowadzenia całości warsztatów przynajmniej z jedną grupą nauczycieli. W trakcie II etapu szkolenia prezentuje swoją pracę, omawia trudności, sukcesy i porażki. Otrzymuje zarówno od prowadzącego zajęcia, jak i pozostałych uczestników komunikaty zwrotne w postaci wskazówek, instrukcji, wytycznych, które stanowią cenne źródło informacji.

Program szkolenia:

  • Wykład wstępny na temat ADHD, zachowań opozycyjno-buntowniczych, zaburzeń zachowania.
  • Rozróżnianie objawów ADHD od niepożądanych zachowań.
  • Praca z objawami zespołu nadpobudliwości psychoruchowej → „okulary na ADHD".
  • Nastolatek z ADHD.
  • Skuteczne wydawanie poleceń.
  • Pozytywne podsumowanie, pochwały.
  • Behawioralna analiza zachowania – nauka identyfikacji konkretnej sytuacji problemowej i wiążącego się z nią trudnego zachowania.
  • Przestrzeganie norm i zasad.
  • Skuteczne wyciąganie konsekwencji (odróżnienie konsekwencji od kary).
  • Szkolny System Bezpieczeństwa.
  • Wprowadzenie i tworzenie systemów żetonowych.
  • Radzenie sobie z zachowaniami agresywnymi, dziecięcymi wybuchami złości.
  • Szkolne działania interwencyjne: procedura.
  • Komunikacja szkoła – dziecko – rodzic.

Forma prowadzenia zajęć:

Szkolenie składa się z dwóch części: teoretycznej (wstęp teoretyczny dotyczący ADHD, ODD) i warsztatowej (prezentacja przypadków i ćwiczenie konkretnych metod pracy z objawami ADHD, ODD). Z uwagi na proponowany materiał szkolenie wymaga aktywnego udziału ze strony uczestników.

W pracy wykorzystujemy zarówno przygotowane przez uczestników opisy przypadków uczniów z ADHD i trudnymi zachowaniami, a także filmy prezentujące poruszane zagadnienia z własnej praktyki klinicznej.

Każdy uczestnik szkolenia dostanie bogaty zestaw materiałów, oraz certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu terapii poznawczo-behawioralnej.

Każdy uczestnik szkolenia dostanie bogaty zestaw materiałów, oraz certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu terapii poznawczo-behawioralnej.
Poza Schematami
Szkolenia i Superwizje
Dział szkoleń
poniedziałek-piątek:
9:00-16:00
500 340 899
a.leszko poza-schematami.pl
Numer konta bankowego
71 1140 2004 0000 3602 7582 9931
mBank
Newsletter
Zapraszamy do zapisu na newsletter, dzięki któremu nie przegapisz żadnych ważnych informacji.
Zapisz się na newsletter